„Srovnávání“ a naše sebedůvěra

Ten druhý je v tom, co dělá, dál než já. Daří se mu více a je úspěšnější. Vypadá, že je spokojenější. A já? Já jsem nedostatečný/á – nestojím za nic, protože ten druhý je v mnoha ohledech lepší. A proto si myslím, že já nic neumím. A taky se tak cítím – bezcenný a nedostatečný.

Srovnávání… Znáte ho? Já velmi dobře… A myslím, že se toto téma svým způsobem týká každého z nás. Srovnávání podkopává naši sebedůvěru a sebevědomí.

Když svoji hodnotu a dostatečnost odvozujeme od vnějšího okolí, většinou prohráváme.

Vždy se najde někdo, kdo je tzv. „lepší“. Nemáme šanci a padáme do jámy bezmoci, bezcennosti, kdy ztrácíme svoji životní sílu. A jsme v pasti. Nestojíme za nic, a proto taky nemůžeme nic zvládnout, nic zrealizovat či naplnit své sny.

Logika je to trochu „pošahaná“ – když je někdo lepší než já, vyvodím z toho, že já nemám žádnou hodnotu..  Také vám to nesedí?

Tento fenomén zkoumám delší dobu a zabírá jediné:

Začít si vážit sám/sama sebe – toho co umím, znám, co jsem se naučil/a. Dát hodnotu svému životu, sám sobě a svojí jedinečnosti. Když už se s někým srovnávat musím, tak jedině sám se sebou. Jaký jsem byl např. před rokem a co jsem za ten rok zvládl; jakou cestu jsem ušel – co jsem se naučil, co jsem prožil, jak moc jsem se osvobodil, kam jsem se posunul apod.

Zkuste si jednou popovídat se svým „mladší já“ a podívejte se společně na to, co jste se od té doby naučili či čeho jste dosáhli. Uvidíte, že vás to posílí a povzbudí.

„Nejsem dost dobrý / nejsem dost dobrá“ hraje v určité podobě roli v životě téměř každého z nás. Je to naše nehodnota, nedostatečnost.

Je to téma na celý život, s kterým se setkáváme různými způsoby. Ale já mám teď pro vás návrh – zkuste si udělat jedno malé cvičení:

Představte si, že vaše „nehodnota“ je postava, bytost, která je sice vaší součástí, ale nejste to vy.  Posaďte si jí před sebe a podívejte se na ní – Jak vypadá? Jak se tváří? A co by od vás potřebovala? Co pro ni můžete udělat? A jak se jmenuje?

A teď k vám přichází vaše pravá hodnota – vaše cennost, síla, jedinečnost. Jak vypadá a co říká? Co od vás potřebuje? Co pro ni můžete udělat? Co ona může udělat pro vás? Jak se jmenuje?

Až vás příště napadne myšlenka – „za nic nestojím“, představte si, že ta „nehodnota“ je tady s vámi – sedí vedle vás, ale nejste to vy. Vy se můžete tentokrát rozhodnout cítit se hodnotní, cenní či milovaní.

Jednoduše se rozhodněte pro svoji pravou hodnotu – představte si, že ta  „pravá hodnota“ je tady s vámi také a pomáhá vám na vaší cestě. A je jen na vás, čemu dáváte ve svém životě přednost a na co zaměřujete svoji pozornost.